KPSS A Meslek Alım Süreci Nasıldır?KPSSP49 Puan Türü Nedir?

I. Yabancı Dil Sınavı () zorunlu olmamasına rağmen, kpssdeki 120 puanın 91 tanesinin hesaplanması için girilmesi şarttır. Bu sınav 2013 yılında ilk defa yapılmaya başlanmış olup önceki yıllarda ’>’>’>, ÜDS ve KPSS de yapılan Yabancı Dil sınavlarınınyerine geçmiştir. KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyenadayların 2013- İlkbahar Dönemi’ne Almanca, Fransızca veİngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur. 2013- İlkbaharDönemine katılmayan veya Almanca, Fransızca ve İngilizcedışında bir yabancı dilden sınava katılan adayların, 2013-KPSS AGrubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türlerihesaplanmayacaktır.” Bu hükme göre, Sonbahar sınav sonuçları, KPSS puanlarınınoluşmasında kullanılmayacaktır. Bu nedenle yabancı dilpuanınında etki ettiği 2013 KPSS A sınav puanlarınınhesaplanmasını isteyen adayların  İlkbahar sınavına katılmasızorunludur. II.KPSS sınavı KPSS A Grubu için yapılan oturumlar ve soru sayıları Cumartesi sabah Cumartesi öğle Pazar sabah Pazar öğle 09.30-11.30 14.30-18.00 09.30-13.00 14.30-18.00 Genel kültür (60 soru) Eğitim bilimleri(120 […]

Paylaş
Editör:Yasemin Deniz
Yayınlanma tarihi: 9 Nisan 2013 19:01 Güncellenme tarihi : 09 Nisan 2013 19:04
KPSS A Meslek Alım Süreci Nasıldır?KPSSP49 Puan Türü Nedir?

I. Yabancı Dil Sınavı () zorunlu olmamasına rağmen, kpssdeki 120 puanın 91 tanesinin hesaplanması için girilmesi şarttır.
Bu sınav 2013 yılında ilk defa yapılmaya başlanmış olup önceki yıllarda ’>’>’>, ÜDS ve KPSS de yapılan Yabancı Dil sınavlarınınyerine geçmiştir. KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyenadayların 2013- İlkbahar Dönemi’ne Almanca, Fransızca veİngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur. 2013- İlkbaharDönemine katılmayan veya Almanca, Fransızca ve İngilizcedışında bir yabancı dilden sınava katılan adayların, 2013-KPSS AGrubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türlerihesaplanmayacaktır.”
Bu hükme göre, Sonbahar sınav sonuçları, KPSS puanlarınınoluşmasında kullanılmayacaktır. Bu nedenle yabancı dilpuanınında etki ettiği 2013 KPSS A sınav puanlarınınhesaplanmasını isteyen adayların  İlkbahar sınavına katılmasızorunludur.

II.KPSS sınavı
KPSS A Grubu için yapılan oturumlar ve soru sayıları

Cumartesi sabahCumartesi öğlePazar sabahPazar öğle
09.30-11.3014.30-18.0009.30-13.0014.30-18.00
Genel kültür (60 soru)Eğitim bilimleri(120 soru)Hukuk(40 soru)Kamu yönetimi(40 soru)
Genel yetenek(60 soru)İktisat(40 soru)ÇEKO(40 soru)
Maliye (40 soru)İstatistik (40 soru)
Muhasebe(40 soru)Ekonometri (40 soru)
İşletme (40 soru)Uluslararası ilşk (40 soru)

Hukuk fakültesi ve İİBF mezunlarının genel kültür, genel yetenek, hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletme derslerindenhazırlanmaları, kurumların açacağı sınavlarda kullanılan puanlar açısından önemli olduğu için bu testlere önem vermeleri gerekir, ancak diğer testlere hazırlanmamış dahi olsa adaylar bu testlerden en az bir işaretleme yaparak puanlarınınhesaplanmasını sağlaması uygun olmaktadır.

Örneğin KPSS P 49 puanını ele alırsak
KPSS P49 puanıyla aşağıdaki kurumlarca memur alımı yapılmaktadır:
Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Gelir Uzman Yardımcısı Vergi Müfettiş Yardımcısı Devlet Gelir Uzman Yardımcısı
KPSSP49 puan türü aşağıdaki puanlardan oluşmaktadır:
% 10 Genel Yetenek % 10 Genel Kültür % 10 Yabancı Dil % 20 Hukuk % 20 İktisat % 20 Maliye % 10 Muhasebe
Adaylar Kpss p 49 puanının hesaplanması için yukarıda verilen testlerin tamamından en az bir soru işaretleme yapmaları veilkbahar sınavına katılmaları gerekir. Yukarıdaki testlerden ve sınavından puan almayan adayın bu puanı hesaplanmayacakve yukarıda belirtilen kurum sınavlarına katılma hakkı elde edemeyecektir.
Kpss Puan türleri için  tıklayınız : http://www.osym.gov.tr/dosya/1-63519/h/kpsstablo2.pdf

III. Kurum Giriş sınavı
Kurumlar alım yapacakları unvan için bir puan belirlerler ve ilanda belirtilen belli sayıda kişiyi kurumsal sınava çağırarak tekrardan eleme yaparlar.
Kurum sınav ilanı
Kurumlar alım yapacakları A kadro personel alımı için Resmi gazetede ve kendi internet sayfalarında personel alım ilanverirler. Bu ilanda alacağı personelin unvanı, alım yapılacak sayılar, kadro için istenen Kpss puan türü ve en az kaç puanasahip adayın başvurabileceği, sınav konuları, başvuru koşulları ve hangi bölüm mezunlarından başvuru kabul edileceği gibibilgiler adaylara duyurulur.
Kurumlar alım yapacakları unvan için bir puan belirlerler ve ilanda belirtilen belli sayıda kişiyi kurumsal sınava çağırarak tekrardan eleme yaparlar.
( Kurumlar yazılı, sözlü veya yazılı ve sözlü sınav yapabilirler)
III – a Yazılı Giriş Sınavı III- b Sözlü Sınav
Kurumlar Giriş sınavlarını klasik veya test biçiminde yapabilirler, sınavlarda hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, yabancı dilsorularından oluşan sınavlar yapılır. Sözlü sınavlarda da yine yazılı sınavı konuları ile adayların genel görünüm, kendini ifadeyetenekleri, mesleğe uygunluğu ve mesleki bilgileri ölçülür.
KPSS A Sınavına hangi Bölümden mezun olan adaylar girebilir?
Kpss A sınavına Lisans mezunu bütün adaylar katılabilir. Ancak kurumların özellikle tercih ettiği bölümler.
- Hukuk fakülteleri – İktisadi ve idari bilimler fakülteleri – İşletme fakülteleri – Siyasal bilimler fakülteleri dir
Ancak son yıllarda kurumların ilanlarında Kpss A kadrolar için
- Mühendislik fakülteleri – Mimarlık fakülteleri – Diş hekimliği fakülteleri – Tıp fakülteleri – Veterinerlik fakülteleri – Ziraatfakülteleri mezunları için teknik kadrolardan Uzman, müfettiş alımları sıklaşmıştır.
Yukarıda belirtilen aşamaları başarı ile geçen adaylar kurumların kariyer meslekler kadrolarına atanırlar.

Yeni hükümette iki sürpriz Yeni hükümette iki sürpriz Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında bugün yapılan ilk Bakanlar ...
Başbakan’dan torba yasa müjdesi! Başbakan’dan torba yasa müjdesi! Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerine sms göndererek il...
TBMM olağanüstü toplanıyor TBMM olağanüstü toplanıyor TBMM Genel Kurulu, Davutoğlu tarafından kurulan 62. Hükümetin programı...
Bizi Takip Edin
KPSSGazetesi Facebook KPSSGazetesi Twitter KPSSGazetesi Google Plus KPSSGazetesi Tumblr KPSSGazetesi Foursquare KPSSGazetesi İletişim KPSSGazetesi Feed