Teog 2016-2017 Puanına Göre Yüzdelik dilim hesaplama | Meb Yüzdelik dilimleri ne zaman açıklayacak?

2017 teog maratonunda son viraja girildi.Uzun süren çalışmaların karşılığını almak ve hayallerindeki liselere girmek için 26-27 nisan 2017 tarihinde ter dökecekler.Adaylar sınavda hemen sonra sınavda yaptıları doğru ve yanlışları hesaplamak için sitemizde yer alan teog puan hesaplama robotunu kullanabilirler.Sitemizde teog ile ilgili diğer aradığınız birçok şeyide bulmanız mümkün.İllere göre liselerin taban paunları,ilçelere göre liselerin taban paunları,Anadalu ve fen liseleri taban puanlarını bulabilirsiniz.

Teog sına giren adayların dikkat etmesi gereken en önemli konu sınav sonrası tercihlerdir.Meb öğrencilerin ve velilerin gözünü korkutmuş olsada bu işlem basit bir işlemdir.Teog sınav sonuçlarına göre tercih yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey öğrencinin türkiye geneli yüzdelik dilimidir.

Orta okul öğrencilerinin iyi bir anadolu lisesi, fen lisesi veya teknik lisede eğitim almak amacıyla katıldığı TEOG sınavları 27 28 Nisan 2016 tarihinde uygulanacaktı. Bugün itibariyle TEOG sınavlarının ilk oturumu tamamlandı. Peki öğrenciler TEOG puan hesaplama işlemlerini nasıl yapabilir? Birçok öğrenci TEOG netlerini sınavın olduğu gün kitapçıklarından öğrenecek ve TEOG hesaplama işlemini yapmak isteyecek.

Yüzdelik Dilim Nedir ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir.

Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (Teog sınavına giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur.

Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

Tercih yaparken hangi yüzdeyi kullanarak tercih yapacağız?
MEB açıklamış olduğu kontenjanlarla birlikte bir yüzde verdi yalnız bu yüzdelerin Türkiye geneli mi il geneli mi olduğunu açıklamadı.Türkiye geneli yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır.
İl geneli yüzdelik dilimde özellikle küçük iller için iyi fikir verebilir. Örneğin il yüzdesi %1 olan öğrenci eğer ilde teog sınavına giren öğrenci sayısını aşağı yukarı tahmin ederek bir tercih yapabilir.

 

TEOG orta okul öğrencilerinin 8. sınıfta birinci dönem ve ikinci dönem katıldıkları bir sınav. Okullardaki ikinci yazılıların yerine katıldıkları bu TEOG sınavları öğrencinin TEOG yerleştirme puanının temelini oluşturuyor. TEOG puanları yerleştirme puanlarının yüzde 70’ini oluşturuyor. Kalan yüzdelik dilimi ise öğrencinin okul ortalaması etkiliyor.

4 Comments

 1. İbrahim

  21 Mayıs 2017 at 13:39

  Teog-2017 yılında illere göre sınava kaç kişi girmiştir?yüzdelik dilim hesaplamak için lazım

  • suna

   31 Mayıs 2017 at 10:29

   1.174.427 kişi 1. TEOG a girmiş

  • fatih

   15 Haziran 2017 at 14:14

   1milyon 190bin 826

  • İbrahim yıldırım

   1 Temmuz 2017 at 13:22

   Bakanlık il il teog giren öğrenci istatikleri yayınlamalı.aksi takdirde burada şüpheler ( rüşvet- adam kayırma-rant ) oluşur.herkes bilgili bilinçli tercih yapabilmeli.aksi takdirde olasılıklı bir olacaktır.şansa ne gelirse

Bir Cevap Yazın